Historie

První stromy v podobné formě jak je známe dnes, se objevují na naší planetě v období před lety 360 až 325 milionu let, v období spodního karbonu. Měli podobu obrovských přesliček, kapradin a plavuní s výškou až 30 metrů. Už v tuto dobu se objevují mezi prvními i Cykasy, a některé druhy Ginkgo. Mezi nejstarší stromy, vyskytujících se hojně v dávných geologických obdobích, které přežili do dnes, se řadí především Cykasy, Jinany a některé druhy jehličnanů – Metasekvoje čínská a Wolemie vznešená. Dále pak Borovice osinatá, tedy spíše její poddruh Longaeva, patří mezi nejstarší žijící organismy na Zemi.  Žádná však není totožná se svými předchůdci z doby před 100 miliony lety – vyjímku tvoří pouze Jinan dvoulaločný.

Jinan dvoulaločný je starý a téměř beze změn zhruba 270 milionů let a pochází z období Permu ( též se mu přezdívá „živá fosílie“ ). V období třetihor, Jinan obrůstal celou severní polokouli. Má jedlá jádra semen, a ve volné přírodě se téměř nevyskytuje. Byl zachráněn především díky tomu, že se v Číně hojně vysazoval v zahradách a klášterech a je považován za posvátný strom. Do Evropy se Jinan dostal někdy kolem roku 1730, kdy byl přivezen z Japonska a číny a vysazen. Jinan se může dožít stáří až 1000 let.

Vývoj rostlin

Stromy dorůstají maximální výšky 120 metrů  ( spíše však ke 100 metrům a jen některé druhy ). K těmto velikostem se přibližuje pouze několik druhů stromů jako např. Sequoia, Sequoiadendron, Pseudotsuga a Picea, blahovičník Eucaliptus Regnans. Stromy jsou v mnoha ohledech vyjímečné. Mezi stromy, které se dožívají nejdelšího věku se řadí sekvojovce obrovské ( mamutí ), které se můžou dožívat až 4000 let, a nejstarším stromem na naší planetě je Borovice Osinatá ( dle Guinessovy knihy rekordů, roste v parku White Mountains v Kalifornii, USA ), a její věk je podle odhadů odborníků 4750 let ! Podle nejnovějších výzkumů však o prvenství zřejmě přijde, jelikož dle výzkumů smrky na pomezí švédsko-norských hranic, dosahují věku až 8000 let !!!

Jako první dnešní stromy se na našem území objevily zhruba před 11.000 lety břízy, osiky a borovice. O 1.500 let později líska, dub a lípa, dále po 2.000 letech javor, jilm, vrba jíva, jasan a v době bronzové (před 4000 – 2000 lety) habr, buk a jedle.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *