Švestka

Má svůj původ už u starých Římanů a pochází z orientu. Má v sobě mnoho „sladké“ energie. Pomůže vám vyléčit partnerské vztahy, ochrání vaše srdce, a celkově vás posilní. Po čerpání švestkové energie vám bude dobře, třeba jako po „tabulce čokolády“.

Sazenice švestky dovezl do českých zemí Karel IV. z Francie. Mezi zajímavé švestky, patří i japonské švestky Umeboshi. V překladu to znamená doslova „usušená ume“. Její latinský název je Prunus mume – a je druhem meruňky, přesto že to je švestka. Mimo jiné má Umeboshi výjimečné a silné léčivé účinky. Známá je především v Číně, Japonsku, Koreji. U nás se dá koupit v prodejnách zdravé výživy.

Bylinné účinky :

Čerstvé, sytě zbarvené švestky, blumy i slívy (a také sušené švestky) jsou nabité léčivými antioxidanty a přírodními cukry. Slívy a švestková šťáva jsou lahodným přírodním prostředkem proti zácpě a zároveň prospívají srdci. Švestková šťáva je nejen prostředkem proti zácpě, ale navíc má vysoký obsah antioxidantů. Její pití večer před spaním podporuje ranní stolici (a výsledek ranní sklenky švestkové šťávy se dostaví zase večer). O zdravotním účinku Slivovice nebudeme spekulovat. To se ví již staletí…