Tis

Energie tisu je velmi vhodná pro osoby, které mají problémy se srdcem, jaterní problémy nebo dnu – revmatické potíže. Vyzařuje obrovské množství léčivé síly, a proto je také schopno vám pomoci s vaší imunitou. Nezapomeňte si dobře umýt ruce potom, co je přikládáte na kmen nebo se dotýkáte jeho větví. Je jedovatý !!!

   Tis je reliktem z geologického období z rozhraní triasu a jury z druhohor, z před asi 200 mil. let. Je velmi dlouhověký, dožívá se běžně 300 let, jsou známi jednici staří i více než deset století. Ve středověku se z Tisového dřeva vyráběly slavné Velšské luky. Je opředen mnoha pověstmi. Jedna Irská pověst vypráví o nenaplněné lásce milenců, kterým rodiny nepřály manželské štěstí a raději je zabily, než by něco takového připustily. Aby se milenci nemohli setkat ani v posmrtném životě, probodli jejich těla nepřející příbuzní tisovými kůly. Jejich láska však překonala všechno. Kůly obrostly mladými větvičkami, vyrostly z nich krásné a vysoké stromy a ve větvích se pevně propletly. Tak skončili Noise a Deire ve věčném objetí.

   Odedávna je považován za dřevinu regenerace. Když hlavní kmen zestárne, obraší zakrátko mladými zelenými výhonky. Proto byl vždy vysazovaný na hřbitovech a tradovalo se, že kořeny těchto hřbitovních tisů sahají až k ústům nebožtíků a napájejí je životem.

Bylinné účinky :

Z jedovatého alkaloidu taxan který tis obsahuje, se vyrábí látka paklitaxel, která se používá při chemoterapeutické léčbě zhoubných nádorů prsů, plic a gynekologických nádorů.