Černý bez

Omlazuje duši i tělo. Má velmi rád přítomnost lidských bytostí. Dodává energičnost, chuť do života a životní sílu. Symbolizuje život, lásku i smrt. Černý bez posiluje životní optimismus, působí jako studna mládí. Jako strom, má neobyčejně silné vyzařování energie.

 Keltové věřili, že v dny, kdy svět začal být špatný a zlý, víly lesa se ukryly právě do bezu. Proto má bez téměř božské schopnosti. Traduje se mezi některými křesťany, že když byl ukřižován Ježíš na kříži, byl údajně kříž vyroben právě z bezového dřeva. Též jeho „zrádce“ Jidáš Iškariotský, se později oběsil právě na bezovém stromu. Ani Jan Křtitel nezůstal pozadu, a pro Ježíše připravil cestu….. Bez kvete právě na svátek Jana Křtitele. Bezové stromy se dříve sázely u domů pro šťastné manželství a bohatost úrody.

Bylinné účinky :

Jedná se o mnohostrannou léčivou rostlinu. Bobule černého bezu posilují imunitní systém a jsou močopudné. Má dobrý účinek na játra, podporuje lákovou výměnu, je močopudný, je vhodný při problémech sleziny a působí dobře při hojení.V léčivých schopnostech bezu se málo co vyrovná. Proto bychom měli před ním s pokorou pokleknout.