Oliva

Pro ty, kteří třeba i na dovolené ve středozemí nechtějí opustit své energie stromů….Pomůže vám s vyčerpáním organismu, vyčerpaností po vleklých nemocech, také vám doplní energii po období nadměrných zátěží a požadavků na vaši osobu i po psychické stránce. Vyznačuje se spravedlností a harmonií, štěstím a blahobytem. Oliva zahrnuje odvahu a střídmost.

Druhý nejdéle žijící strom v Evropě (dožívá se i 2000 let). Je doloženo, že olivovník byl pěstovaný už ve starší době kamenné. Středomořské národy ho považovali za posvátný. Patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Nejstarším, největším a nejzachovalejším olivovníkem je označován exemplář ve vesnici Ano Vouves v obci Kolymvari, v prefektuře Chania na ostrově Kréta, v Řecku. Má dutý kmen, a jeho obvod má 12,5 metru a průměr kmenu je 4,6 metru. Odhadovaný věk je kolem 3.000 let. Další zajímavostí jsou olivovníky, které rostou v Getsemanské zahradě, a podle odborníků pamatují samotného Ježíše Krista. Z bible se zase dozvídáme, že když končila potopa světa, bílá holubice donesla na Noemovu archu olivovou větvičku, která představovala naději a mír. Podle Antických bájí darovala Athéňanům olivovník bohyně Athéna. Olivová ratolest i olej měly být schopny uchránit člověka před zlými duchy a prodloužit mu život. Používal se na potírání kůže, v Indii ho používali na „sluneční koupel“ nebo také na „Sluneční saunu“. Olivy jsou potravina i léčivý prostředek, byly mu přisuzovány magické a zázračné účinky.

Bylinné účinky :

Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. V olivách se nacházejí esenciální mastné kyseliny, které jsou velmi důležité pro ochranné membrány našich buněk v nichž se vyrábí tělesná energie. Olivový olej je nejbohatší na vitamín E, dále obsahuje vitamín A a nenasycené mastné kyseliny, kterými jsou kyselina olejová, linolová a linoleová. Olivy a olej pomáhá léčit rány, má antioxidační účinky, omlazuje organismus, chrání žlázy, posiluje srdce a posiluje imunitu.