Buk

Účinkuje proti bolestem hlavy, migrénám, podporuje soustředění člověka, je vhodný pro lidi intenzívně duševně pracující. Je zde možno načerpat také dobrou náladu, elán. Významně přispívá k léčbě krevního tlaku ( především tím, že ho normalizuje ). Uvolňuje stres, a v případě že jste dominantním člověkem, bude vás harmonizovat k toleranci k ostatním lidem a pomůže vám najít kompromis. Jeho energie je velmi vhodná proti netoleranci vůči druhým lidem. Také pro lidi kritické, kteří rádi odsuzují druhé, jsou malicherní, a nedokážou odpouštět druhým, ani sami sobě.

Staří Slované byli přesvědčeni, že v místech kde rostou buky, nemohou člověku ublížit žádná kouzla a čáry. Má silný účinek i proti šamanským kouzlům. Také staří Řekové přiváděli k bukům „jalová“ zvířata a neplodné ženy. To svědčí o jeho velké síle.

Bylinné účinky :

Plody buku – bukvice (sbírané na podzim) byly praženy a jedly se pro očistu organismu. Ovšem jen v malých dávkách, jinak působily stejně, jako hodně silný alkohol. Z bukvic se získává také jedlý olej, který, lisovaný za studena, se vyrovná oleji olivovému. Čerstvé bukové listí se žvýká při vyrážce v ústech. Odvar z listí buku je také účinný na svědivou vyrážku.