Dub

Je vhodný pro ty z nás, kteří pracují na „hranici svých sil“. Ignorují pocit odpočinku,  těžce tělesně či duševně pracují, jsou udření, zničení, nebo pracují z pocitu povinnosti. Dává najevo všem,,Jsem duchovní síla.“  Dodává nám sílu a harmonii po delší nemoci, povzbuzuje náš krevní oběh. Kdo „čerpá“ s dubu, bude také ovládat lépe své soustředění. Slouží nám jako zdroj životní energie. Strom, který bez kompromisu předává zdraví a sílu. Utváří v nás rozhodnost a jeho vlastní energii nám vlévá přímo do našeho myšlení. Poskytuje ochranu malým a slabým lidem. Pomůže Vám stát se sám ( sama ) sebou v případě, že prožíváte zoufalství nebo malomyslnost.  Rozvíjí odvahu. Jeho energie je tak silná, že se nedá pokořit, pouze ji používat. Dub vám může pomoci s řešením vašich problémů. Též nám poskytuje oporu, když my sami jsme oporou pro druhé.

 Odpradávna jsou duby stromy, které jsou považované za posvátné. Dub je symbolem síly, mohutnosti a dlouhověkosti. Slované i Keltové duby uctívali, dávali jim dary s vírou, pro dobré rady. Odpočívali a usínali v jejich stínu, aby jim ve snech duby poskytli důležité rady či rozřešení problémů. Slované zasvěcovali vybrané duby pohanskému bohu – Perunovi, bohu hromu a blesku. I staří Řekové duby používali na věštění. Ze šumění jejich listů četli „božská sdělení“. Také zasvěcovali dub Apollónovi, bohu Slunce, vědy a umění. Římané zase byli přesvědčeni, že „muži vzešli z dubu“, a v jejich kultuře byl věnec z listů a větviček vyznamenáním za odvahu. Hebrejský národ měl tradici zasvěcování dubu Jehovovi, protože Abrahám ho ukryl s dvěma anděly pod jeho větvemi. Též mnoho svatých mužů využívaly pohostinnosti dubu. Bydleli a meditovali v jejich vykotlaných kmenech. I svatý Bernard tvrdil, že za veškerou duchovní moudrost a energii, je vděčný právě tomuto stromu.

Bylinné účinky :

Dubová kůra (sbírá se z mladých tenkých větví v dubnu) je důležitým léčebným prostředkem, obsahujícím hodně tříslovin a hořčin. Svým protizánětlivým účinkem (též zastavuje krvácení a průjem) se využívá při špatném trávení nebo zevně při hemeroidech, kožních zánětech, špatně se hojících ranách, nebo proti potivosti nohou.