Jasan

vnímání a práce s jeho energií posiluje rozhodnost a sílu vůle. Silně aktivuje podvědomí člověka. Pomáhá i v případech, když se necháváte unášet a rozhodování vám činí potíže. Mírní deprese a smutek. Rozvíjí v člověku ctižádostivost, ale pozor ! Nadměrné čerpání této energie může vést až k chorobné ctižádostivosti !! Takže opatrně. Rozvíjí připravenost, a lépe pomáhá chápat souvislosti života. Rozptyluje obavy. Také vám pomůže lépe poznat své životní cíle. Má velkou moc nad vodou, a tudíž velmi dobře působí na orgány, které pracují s tekutinou, jako např. ledviny, močový měchýř, žaludek.

Staří Germáni byli přesvědčeni, že první muž byl z jasanu a žena s olše. Tento strom uctívali jako něco nadpřirozeného. Vyráběli se z něho luky, šípy i oštěpy. Jasan také poskytoval Druidům dřevo na své kouzelné hole.

Bylinné účinky :

Čaj z květů pomáhá při kašli a zápalu plic. K tomu účelu přelijeme špetku čerstvých květů vařící vodou a necháme 10 nim vyluhovat. Čaj pijeme oslazený trochou medu. Obsahují éterické oleje, cukry, silice, třísloviny, flavonový glykosid a další látky. Nálev z listů působí močopudně a projímavě a používá se při chorobách ledvin a revmatismu. Léčebné účinky má také jasanová kůra.