Jedle

Jedle je strom, dávající energii, která dokáže regenerovat naši vitalitu. Je vhodná pro lidi neustále někam spěchající, osobám zavaleným prací, těm, kteří trpí nějakými blokacemi v sexuální oblasti ( ostych, sebevědomí atd. především v partnerském vztahu ). Jedle může být vaším soukromým „sexuologem“, a pomáhá velmi dobře. Poskytne vám též větší sebevědomí, těm, kteří jsou nerozhodní, dá rozhodnost. Velmi dobře zahání pesimismus v případech, že máte strach, a rozdává optimismus. Ochrání vás také v případě, že vám hrozí přepracování. Tvrdí se o ní, že když vás trápí zlé sny, utrhněte si jednu jedlovou šišku ze stromu ( v žádném případě ji neberte ze země ) a vložte si ji pod polštář. Zlé sny by měli zmizet.

Jedle bývá považována za krále lesa, symbolizuje majestát, stálost a také trpělivost. Je symbolem síly, protože odolává každé bouřce. V Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné pod jedli, kde je opřeli o kmen stromu, a nemocní se lépe uzdravovali. Keltové uctívali jedli v době zimního slunovratu, kdy ji zdobili pentlemi a přinášeli pod ní dary svým bohům. Už novorozeňata dříve přicházeli do styku s jedlí. Do jejich první koupele po narození, se přidávaly větvičky, aby od dítěte jedle odháněla zlé mocnosti a aby bylo dítě silné. Staří pohané věřili, že se pod jedlí, v době zimního slunovratu rodí magické dítě – syn v podobě Slunce, a tím světlo začíná nabírat na síle a přináší sebou jaro. Jedle má šišky, které se podle počasí buď otvírají, nebo zavírají, což předkové považovali za plodonosnou sílu boha Slunce. Pod jedlí se podle bájí narodil i egyptský bůh vegetace Usíre, a řecký bůh vína a plodnosti Dionýsos. Ve starověkém Řecku byla jedle zasvěcena Artemidě, bohyně Měsíce, přírody a plodnosti. Kadidlo z jedle přinášelo ženám po porodu požehnání. Naopak v dřívějších dobách v Německu, mladá děvčata tancovala kolem jedle, aby se zmocnila duše stromu ukryté ve větvích.

Bylinné účinky :

Jedlové šišky jsou zvláště ceněné při nachlazení. Používají se především mladé výhonky a jehličí, z nichž se získává drahocenná silice. Silice je vhodná proti revmatismu, jako přísada do koupelí ( celkově uklidňující a posilující účinek ), k inhalacím při dýchacích potížích.

Jednoduchý recept pro nachlazení : Jedlové šišky ( několik kusů ) uvařte asi ve dvou litrech vody, Nechte je asi 10 min vyluhovat, slijte a odvar přidejte do koupele. Také jehličí a pupence mají značný léčivý účinek.