Borovice

Energetické vyzařování borovice dodává vitalitu a působí blahodárně, posiluje zvláště průdušky a plíce. Při astmatických potížích, kašli nebo bronchitidě, je borovice mimořádně prospěšná. Je vhodná i pro kuřáky z preventivního hlediska. Máte-li žaludeční vředy podmíněné stresem, je pro nás velmi dobrým přítelem. Též velmi vhodná pro rýmu. U borovice je též nezanedbatelný vliv v její léčebné kořeněné vůni – jehličí. Pozor, borovice však v člověku napomáhá k opatrnosti. Dlouhodobá práce s její energií ( několik měsíců ), může vést k přílišné opatrnosti. Na druhou stranu napomáhá pečlivosti a pilnosti, což je velmi vhodné u roztěkaných dětí. Celkově uklidňuje nervy člověka, a přináší nám poměrně rychle vyladění naší vnitřní rovnováhy.

Z pryskyřice borovic pochází jantar, nazývaný též sluneční kámen, zkamenělé slzy borovice či zlato severu. Ve starém Římě měla ozdoba z jantaru cenu otroka.

Nejčistší vzduch můžeme dýchat v borovém lese. Jestliže v městském prostředí vzduch obsahuje více než 30 000 bakterií v krychlovém metru, můžeme borový les s obsahem 200 – 300 bakterií ve stejném objemu vzduch považovat za sterilní. Zasluhují se o to éterické oleje a pryskyřice v borovém jehličí.

Bylinné účinky :

Borovice byla dříve také nazývána „medicinmanem“ mezi ostatními stromy. Borovice působí protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně se borovice používá při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování, nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest. Také se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. V neposlední řadě se používá do směsí do koupele.